Brew Brothers of Pike's Peak archive
Tag: competitions

July 21, 2017

Winners at the County Fair

by ehartman
Categories: competitions, event recaps
Tags: ,
Comments: Leave a Comment

We wrapped up the sixth annual El Paso County Fair Homebrew Competition Saturday with an awards ceremony on the fairgrounds in Calhan, which included a special appearance from County Commissioner Stan VanderWerf, who spoke briefly about his efforts to establish a brewing school in Colorado Springs.

This year, we expanded the competition to include California Commons, sessionable British beers like bitters, and some summery historical styles like gose. All 86 entries were judged to the 2015 BJCP style guidelines on July 11 at WineCrafters Homebrew Supply. More than 25 volunteers, most of them Brew Brothers members, donated their time to help make the competition a success — thank you!

Nearly a quarter of this year’s homebrew entries were submitted by Brew Brothers members, and members won a third of the awards! Thanks to everyone who entered, and congratulations to all the winners, including our own John Landreman, Don Douglas and Gary Gagnon! Here’s a full list of the winning beers and brewers:

Lagers and Pilsners

  1. Michael Bradford – Ostinato (Munich Helles)
  2. Joshua Boldt – Malty Sanchez (Vienna Lager)
  3. Andrew Mclean – (American Lager)

Hybrid Beers

  1. Gary Gagnon – Kolsch For The Masses (Kolsch)
  2. Trevor Lovato – Waimea Cali Common (California Common)
  3. Ken Williams – Shield Maiden (Blonde Ale)

Wheat & Rye Beers

  1. John Landreman – (Weissbier)
  2. Joshua Bowen – Summer Weiss (Weissbier)
  3. Gary Gagnon – Dunkel My Pony (Dunkels Weissbier)

Belgium Ales

  1. Connor Kelly – Orono Saison (Saison)
  2. John Landreman – Franco-Belgian Saison (Saison)
  3. Mark Pennick – (Belgian Pale Ale)

British/Commonwealth Beers

  1. John Landreman – Willamette ESB (Strong Bitter)
  2. Don Douglas – Golden Crown (English Golden Ale)
  3. Don Douglas – Archibald The Grim (Scottish Light)

Pale Ales

  1. Jacob Lindholm – The “Originals” Pale Ale (American Pale Ale)
  2. Yuri Sanchez – SUBURBIA ( American IPA)
  3. Will Trail – Return Of Space MONKey (Belgian IPA)

Specialty Beers

  1. Jacob Lindholm – Jake’s Vanilla Porter (Spice, Herb or Vegetable Beer)
  2. Mark Pennick – Tremendous Wall Green Chili Agave Wheat (Spice, Herb or Vegetable Beer)
  3. Nicholas Berlingieri – Mallory Square Summer Ale (Fruit Beer)

 

 


July 17, 2016

El Paso County Fair Homebrew Competition Winners

by jhoward
Categories: competitions
Tags:
Comments: Leave a Comment

 

Best of Show

1st  Place Matthew Eckhart

Dune

American Wheat Beer

2nd Place Cory Town

Afternooner

American Pale Ale

3rd Place Cody Woodside

Neighborhood Blonde

American Blonde Ale

Category 1: Lagers & Pilsners

1st  Place Patrick Harrison

P(H)ils

Czech Premium Pale Lager

2nd Place Pete Skrebetz

Dirty Hippie

Czech Premium Pale Lager

3rd Place Pete Skrebetz

Lakeside Lager

International Pale Lager

Category 2: Light Ales

1st  Place Cody Woodside

Neighborhood Blonde

American Blonde Ale

2nd Place Gary Gagnon

Kolsch V.2

Kolsch

3rd Place John Wiley & Elizabeth Hartman

Craft Conditioned Kolsch

Kolsch

Category 3: Pale Ales

1st  Place Cory Town

Afternooner

American Pale Ale

2nd Place Mark Wingert

Red IPA

Specialty IPA

3rd Place Dave Haas

Zombie Dust

American IPA

Category 4: Wheat Beers

1st  Place Matthew Eckhart

Dune

American Wheat Beer

2nd Place Madison Child

I Get Wheat

American Wheat Beer

3rd Place Kirk Blackmon

Beat the Heat Hefeweizen

Weissbier

Category 5: Belgian Ales

1st  Place Jim Adams

Shoo Fly Saison

Saison

2nd Place Joshua Fogg

SS Saison II

Saison

3rd Place Nick Zeman

WITtier Than You

Witbier

Category 6: Specialty Beers

1st  Place Michael Bostwick

Joshua’s Tree

Fruit Beer

2nd Place Josh Howard

Blackberry Pie

Fruit Beer

3rd Place Joshua Walton

Raspberry Wheat

Fruit Beer

 

Results can also be found on Brewscene under the Awards tab.